enarzh-TWfrdeitples

Staff

Please select from the following list

THE LIVERPOOL JOINT CATHOLIC AND CHURCH OF ENGLAND ACADEMIES TRUST

 

TRUST EXECUTIVE HEADTEACHER

Mrs A. Pontifex

 

TRUST DIRECTOR OF
FINANCE AND RESOURCES

Mr D. Clayton

Mrs S. Riley - (Trust Director of SEND)
Mrs C. McGoohan - (Trust Executive Officer)
Miss M. Hind-Portley - (Trust Director of English)
Mr J. Halsted - (Trust Finance Manager)
Mr I. Gladden - (Trust MIS Manager)
Mr G. Jones - (Trust Premises Manager)
Mrs Jennifer Morris - (Trust Finance Officer)
Mr T. Murphy - (Trust Careers and Employability Manager)

 

 

HEAD OF SCHOOL

 

 

 
 

Mr. David Lancaster

 

SENIOR ASSISTANT HEADTEACHERS

Miss N.Runcie

 

Mrs A.St John

ASSISTANT HEADTEACHERS

Mrs. J Lawson

 

Ms. C Hughes

 

DIRECTORS OF PROGRESS

Ms D. Holmes
Mr M. Kealey
Mr B. Wheller

HEADS OF YEAR

Mrs M. Woods - Year 7
Ms L. Hunt - Year 9
Mrs S. Platt  - Year 9
Mrs J. Clague - Year 10
Miss M. Cummins - Year 11
Miss J. Brew - Year 12
Miss S. Dooley - Year 13

TEACHING STAFF 

Miss

Rachael

Alderson

Teacher (Science)

Mrs

Lindsey

Bainbridge

Teacher in Charge (MFL)

Ms

Alexandra

Bannister

Teacher (Maths)

Miss

Kathryn

Bell

Head of Department (Design Technology)

Mr

David

Carney

Lead Practitioner (English)

Mr

Adrian

Carter

Teacher (History)

Ms

Chloe

Charlesworth

Teacher (English)

Mr

Colin

Deane

Head of Department (Science)

Ms

Lauri

Donnahey

Teacher (Science)

Ms

Charlotte

Dover

Teacher (English)

Mrs

Lucy

Earl

Teacher (Teacher of Geography, ICT)

Mrs

Christina

Ewart

Teacher (Visual Arts, Technology)

Ms

Emma

Fillingham

Teacher (RE)

Miss

Linzi

Hafez

Teacher (Social Science)

Miss

Bethany

Hardman

Teacher (Science)

Mrs

Cheryl

Hodgkinson

Lead Practitioner (Maths)

Mr

Simon

Holme

Assistant Head of Department (PE)

Mrs

Denise

Holmes

Director of Progress Year 7, 8 and 9

Miss

Alexandra

Hughes

Assistant Head of Department and Numeracy Co-ordinator (Maths)

Miss

Carla

Hughes

Assistant Head of School- Behaviour, Safety & Welfare

Mrs

Lorraine

Hughes

Head of Department (Visual Arts)

Ms

Jamie

Ingram

Teacher (English)

Ms

Chelsea

Judson

Head of Business Studies

Mrs

Jane

Kaitell

Head of Social Sciences

Mr

Martin

Kealey

Director of Progress Teaching & Learning.

Miss

Gabrielle

Kelly

Assistant Head of Department (Science)

Mr

David

Lancaster

Head of School

Mrs

Jacqueline

Lawson

Assistant Head of School - Sixth Form

Mr

Martin

Maguire

Teacher (RE)

Miss

Emma

Mather

Teacher (PE)

Ms

Jennifer

McDonald

Teacher (Maths P/T)

Mr

Daniel

McNamee

Head of Department (Music and Theatre Studies)

Ms

Helen

Newman

Assistant Head of Department (English)

Mrs

Ruth

Partington

Director of Maths

Mr

Adam

Rooney

Teacher (Computer Science)

Ms

Nicola

Runcie

Senior Assistant Head of School - Student Outcomes

Mrs

Sarah

Rymer

Teacher (Sociology), Lead for Most Able Students 3.0 days

Miss

Rebecca

Scott

Head of Department (RE)

Mr

Grant

Sibbald

Head of Department (Computer Science)

Mrs

Ellie

Smith

Teacher (Science)

Mrs

Gillian

Smith

Lead Practitioner (Science)

Mrs

Andrea

St John

Senior Assistant Head of School Teaching, Learning, Assessment,

Mr

William

Stanistreet

Head of Department (Humanities)

Mr

Michael

Sweeney

Teacher (Maths)

Mr

Stephen

Tod

Head of Department (PE)

Ms

Kayleigh

Waldron

Teacher (PE)(School Sports Co-ordinator)

Mr

Neil

Webster

Head of Small Learning Community

Mr

Jonathan

Weir

Strategic Lead for ICT

Mr

Barry

Wheller

Director of Progress Year 10/11

Mr

Gavin

Wyatt

Teacher (DT, Engineering)

BUSINESS SUPPORT STAFF

Mrs

Diane

Ambrose

Clerical Assistant/Reception

Mr

Christopher

Doody

ICT Technician

Mrs

Louise

Eves

Clerical Assistant/Reception 4.0 days

Mrs

Joyce

Flynn

Examinations  Officer 4.00 days

Mr

Kelvin

Hammond

ICT Technician

Miss

Francine

Lally

Clerical Assistant/Reception

Mrs

Johann

McCormack

HR and Payroll Officer

Mrs

Janet

McLeod

Head of School's PA/Administration Officer

Mrs

Jane

Parr

Data Officer

Mrs

Linda

Pimblett

Clerical Assistant/Reception

Mr

Jake

Richardson

IT Technician

Mr

Frederick

Roberts

Caretaker

Mr

Leslie

Windsor

Site Manager

 

STUDENT SUPPORT STAFF

Ms

Dawn

Bibbey

Learning Support Assistant

Miss

Anne

Boothroyd

Learning Support Assistant

Ms

Jessica

Brew

Head of Year 12

Mrs

June

Clague

Head of Year 10

Mr

Andrew

Colmer

Chaplain

Miss

Melissa

Cummins

Head of Year 11

Mrs

Pauline

Davis

Food Technician

Miss

Sara

Dooley

Head of Year 13

Mrs

Linda

Farrelly

Safeguarding Lead, Children & Families Manager

 

Mrs

Caroline

Ferry

Cover Supervisor

Ms

Laura

Hunt

Head of Year 8

Ms

Clare

Hunter

Learning Support Assistant

Ms

Jennifer

Jones

Learning Support Assistant  

Miss

Natalie

Kaye

HLTA (English)

Mrs

Emma

Maddocks

Attendance Officer

Mr

Craig

Mason

Learning Support Assistant

Mrs

Ann

Murphy

Learning Support Assistant

Mrs

Sharon

Platt

Head of Year 9

Mr

Antony

Purcell

HLTA (Maths)

Ms

Eleanor

Smith

Learning Support Assistant

Ms

Melanie

Swift

Senior DT Technician

Mrs

Brenda

Thompson

Safeguarding Co-ordinator, Children & Families Officer, CLA

Mr

Wayne

Williamson

Senior Science Technician

Mrs

Mary

Woods

Head of Year 7

Connect with us

 The Academy of St Nicholas

51 Horrocks Avenue
Liverpool
L19 5NY
Tel: 0151 230 2570
Email: info@theacademyofstnicholas.org.uk

How to find us

Print
© Copyright 2017 - Website designed and created by The Academy of St Nicholas

Search